Інформаційне роз’яснення щодо весняно-літньої нерестової заборони

gr_17.03.16_nerestНерест риби - це особливий період в житті водних мешканців. Нерест обумовлений наявністю у водоймі тих сприятливих умов, до яких пристосований даний вид риби.

Нерест у більшості риб, що характерні для водойм Одеської області проходить з весни до початку літа. Рано навесні, зазвичай з середини до кінця квітня, починається нерест щуки. У березні місяці масово нереститься бичок – мартовик. Камбала – глоська також рано розпочинає нерест, а саме з березня місяця і він триває до кінця квітня. З середини до кінця травня нереститься окунь, бичок. З середини травня до середини червня — нерест ляща, судака. В кінці весни і на початку літа — нерест коропа, карася та іншої риби.

Кожен вид риби збирається на нерест в особливі місця, нерестовища. Нерест щуки, коропа, ляща, судака, краснопірки та іншої риби буває переважно в заплавах річок, трав`янистих мілководдях. Бичок нереститься під камінням. Піленгас відкладає свою ікру у товщу води.

З метою створення сприятливих умов для відтворення риби, користувачами водних біоресурсів в Одеській області щорічно проводиться ряд заходів з поліпшення існуючих природних нерестилищ: викос комишу, виїмка ґрунту, розчистка єриків та інше.

Також, з метою поліпшення умов нересту та створення місць для відкладання ікри, користувачами, за участю рибоохоронного патруля, проводиться установка нерестових гнізд.

Більшість риби під час нересту відкладають ікру. Самки випускають ікру в воду, на дно або на рослини, а самці риби в цей час поливають її молочком — насіннєвою рідиною. Внаслідок цього ікра риби запліднюється.

Плодючість, тобто кількість ікринок, яку відкладає самка риби за нерест, у різних видів неоднакова. Наприклад, самка коропа за нерест відкладає до 3 мільйонів ікринок. Самка сома нереститься до 500 ікринок. Яка ж причина, що одні риби відкладають по кілька мільйонів ікринок, а інші — лише кілька сотень? У більшості риб запліднення ікринок зовнішнє. Тому і ікринки, і личинку риби, що вилупиться через два тижні після нересту, в природі чекають багато небезпек. Значна кількість ікри не запліднюється через відсутність необхідних умов нересту риби. Частину ікри зносить течія, поїдають риби, земноводні, птахи, комахи і інші тварини. Дослідами встановлено, що з ікринок, відкладених самкою коропа, 97% малюків не досягає трирічного віку, причому 93% риби гине протягом перших 7 — 10 діб після нересту. Це пояснюється тим, що ранній період життя у риби, як і у інших тварин, найбільш вразливий. Підраховано, що у деяких риб дорослим стає тільки одна особина з тисячі мальків.

У зв`язку з великими втратами майбутнього потомства у риби виробився характерний механізм, який зумовлює нерест. Один вид риби після нересту не проявляє турботи про потомство, відкладаючи велику кількість ікри, щоб збільшити ймовірність виживання потомства. Ті ж риби, які оберігають ікру (наприклад сом, бичок), відкладають її трохи. Причому у одного виду риби ікра дозріває повністю і нерест триває протягом короткого часу, в інших вона дозріває і відкладається окремими порціями, а перерви між її відкладанням тривають від кількох днів до кількох тижнів. Таких нерестів у деяких риб буває до кількох десятків. Разовий нерест характерний для щуки, окуня. Порційний нерест — для коропа, карася, які відкладають ікру за 2-3 прийоми.

Риби досягають статевої зрілості в різному віці. Більшість прісноводних риб нереститься вперше в три-чотири роки. Але є такі риби, які поповнюють нерестовий табун уже в наступному після народження році.

Під час нересту діють обмеження для любительського лову риби.

У разі порушень Правил рибальства, винні будуть притягнуті до адміністративної відповідальності. Розрахунок шкоди завданої водних біоресурсам здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2011 року №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів».

Наголошуємо, що розрахунок шкоди здійснюється за кожний екземпляр риби не залежно від розміру та ваги. Так, наприклад, за 1 незаконно виловленого коропа штраф – 306 грн, за карася – 17 грн., лящ – 170 грн., плоскирка – 34 грн., тарань – 85 грн., окунь – 17 грн., піленгас — 680 грн.

У період державної заборони Одеським рибоохоронним патрулем будуть визначені місця для організації любительської риболовлі. Про визначені місця буде повідомлено додатково.

Просимо усіх рибалок–аматорів дотримуватися правил любительського та спортивного риболовства, а також періодів державної заборони!

Згідно наказу начальника Управління Державного агентства рибного господарства у Одеській області від 29.03.2017 року №23 встановлена державна заборона вилову водних біоресурсів у зв’язку з нерестом риб на підконтрольних водоймах в наступні терміни:

По Дністровських водоймах:

- в р. Дністер з рукавом Турунчук та заплавних озерах – з 15 квітня по 15 червня (заборона не поширюється на спеціалізований промисел оселедця);

- в Дністровському лимані з плавнями – з 15 квітня по 31 липня (заборона не поширюється на спеціалізований промисел оселедця);

- в Кучурганському водосховищі - з 15 квітня по 15 червня;

- в Шаболатському лимані - з 15 квітня по 15 червня відносно срібного карася, що мігрує з Дністровського лиману.

По Дунайських водоймах: 

- в р. Дунай (включаючи п’яти кілометрову зону вглиб Чорного моря), її протоках, гирлах і єриках – з 14 квітня по 28 травня (заборона не  поширюється на спеціалізований промисел оселедця);

- у придунайських озерах та озері Сасик – з 15 квітня по 15 червня;

- в Стенцівсько — Жебріянських плавнях - з 15 квітня по 15 червня;

По Причорноморських лиманах:

- в Хаджибейському лимані - з 15 квітня по 15 червня;

- в  Сухому лимані – з 1 травня по 15 червня.

Державна заборона на спеціалізований лов оселедця у зв’язку з початком його масового нерестового ходу у р. Дунай в наступні терміни:

- на ділянці р. Дунай від Чорного моря до відгалуження Тульчинського гирла (Кілійського Чаталу) дванадцятиденну заборону – з 14 квітня по 25 квітня включно;

- на ділянці р. Дунай від відгалуження Тульчинського гирла вгору по річці в межах Одеської області заборону тривалістю двадцять одна доба  – з 15 квітня по 05 травня включно.

На період нересту риби забороняється:

- пересування будь-яких плавзасобів у заборонених для рибальства зонах (за винятком установлених судових ходів), а на ділянках, які оголошені нерестовищами – усіх плавзасобів, крім суден спеціально уповноважених органів, які здійснюють охорону водних біоресурсів;

 - проводити у рибогосподарських водних об’єктах та в прибережних захисних смугах днопоглиблювальні, вибухові, бурові, сейсмологічні роботи, видобуток гравію та піщано — ракушкової суміші, проводити забір води без ефективних рибозахисних пристроїв.

- організацію змагань з рибальства та підводного полювання.

За інформацією Державного агенства рибного господарства України

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>