Право на додаткову відпустку за особливий характер праці

2015_11_26_15_23_9_732До управління соціального захисту населення райдержадміністрації часто звертаються з питанням: чи можна вважати персональний комп’ютер електронно-обчислюваною машиною, чи має робота на ньому особливий характер? Чи можна надавати працівникам, які працюють на персональному комп’ютері, щорічну додаткову відпустку?

Відповідно до п.1 ст.8 Закону України «Про відпустки» окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1290 (зі змінами).

Згідно з розділом ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства», працівники, які працюють на електронно-обчислюваних машинах (у тому числі комп’ютерах), мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів.

Ця позиція Списку поширюється на всіх працівників, які в роботі застосовують персональний комп’ютер, незалежно від обійманої посади (професії) та виду монітору. Це стосується й працівників, які з набранням чинності Закону України від 10.12.2015р. №889-VІІІ «Про державну службу» втратили статус державного службовця.

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст..8 Закону).  Додаткова відпустка за особливий характер праці  надається пропорційно до фактично відпрацьованого часу. У розрахунок часу, що дає право працівникові на таку відпустку, зараховуються лише ті дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня.

Тобто фактична тривалість такої додаткової відпустки залежить від кількості фактично відпрацьованих днів, у які працівник був зайнятий в умовах, передбачених Списком, не менш як половину встановленої тривалості робочого дня.

Облік часу, відпрацьованого в таких умовах, проводить власник або уповноважений ним орган. Підприємство самостійно ухвалює рішення щодо порядку обліку використання робочого часу відповідних працівників (табель обліку робочого часу, журнал тощо).

Головний спеціаліст відділу з питань праці та соціально-трудових відносин С.Попова

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>